Редуктори тиску води
Для довголітньої безаварійної роботи водопроводу, приладів, опалювального обладнання необхідно стабільний тиск в інженерних системах. Мережі централізованого водо - і теплопостачання, особливо багатоквартирних будинків, характеризуються стрибками параметрів тиску, гідравлічними ударами. Винна в цьому не тільки обслуговуюча компанія, але також численні користувачі. Одночасне включення або виключення великого числа сантехнічних приладів провокує коливання тиску. З-за цього страждає обладнання та труби. Також в багатоповерхових будинках тиск води часто перевищує безпечні для сантехніки значення, оскільки для підйому стовпа рідини до верхніх квартирах необхідний високий тиск у мережах холодного та гарячого водопостачання
Щоб захистити свою систему, побутові пристрої та сантехнічні прилади від швидкого виходу з ладу рекомендується використовувати редуктори тиску. Прилади цього типу здатні згладжувати різкі коливання робочого тиску води і знижувати його параметри. При виборі оптимальної моделі краще віддавати перевагу перевіреним виробникам.
Принцип дії редуктора заснований на автоматичній компенсації граничного вхідного тиску за допомогою пружини або мембрани. При цьому тиск води на виході залишається постійним, оберігаючи внутрішні трубопроводи і мережі від надмірних навантажень або гідроударів. Являє собою невелику конструкцію в металевому корпусі, з двома різьбовими з'єднаннями, з допомогою яких врізається у вхідну трубу водопровідної системи. Він може бути забезпечений манометр, що показує тиск в системі, регулювальним гвинтом, що забезпечує встановлення граничного рівня цього тиску, а також внутрішнім фільтром для запобігання забруднення механізму.
За принципом дії редуктори тиску води поділяються на:
динамічні, що забезпечують безперервне регулювання постійного потоку води і використовуються в основному на магістральних трубопроводах і промислових об'єктах;
статичні, які працюють в умовах нерівномірного споживання води, зазвичай встановлюються на входах у квартири або приватні будинки.
За місцем регулювання тиску вони поділяються на редуктори, діючі:
«до себе», закриті за відсутності тиску і відкриваються при збільшенні тиску води на вході регулятора, обмежуючи його граничний рівень;
«після себе», при відсутності тиску відкриті і закриваються при перевищенні граничного рівня напору води на виході регулятора.
Статичні регулятори завжди підтримують тиск постійним на виході, тобто «після себе».
По своїй конструкції регулятори тиску води діляться на три основних типи:
Поршневі редуктори тиску води найбільш прості по конструкції і найдешевші, а, отже, і найбільш поширені. Регулювання тиску проводиться компактним підпружиненим поршнем завдяки зменшення або збільшення прохідного каналу, тим самим регулюючи тиск на виході. Щоб налаштувати виходить тиск води в приладі передбачено спеціальний вентиль: обертаючи його, можна послаблювати або стискати пружину. Звичайний діапазон регулювання — від 1 до 5 атм. Недоліком таких регуляторів є наявність рухомого поршня, який обумовлює вимоги щодо попередньої фільтрації води на вході редуктора, а також обмеження максимальної швидкості потоку, що приводить до підвищеного зносу рухомих частин.
Мембранні редуктори забезпечують регулювання з допомогою підпружиненою мембрани, щоб уникнути засмічення встановленої в окремій герметичній камері. Віддача від стискуваної або разжимающейся пружини передається невеликому клапану, який відповідає за величину перерізу вихідного каналу. Такі редуктори відрізняються високою надійністю і невибагливістю, великим діапазоном і пропорційністю регулювання тиску, а також дають можливість проводити регулювання напору води в широких межах (0,5-3 м3/год). Для побутових умов це дуже пристойний показник. Мають більш високу вартість.
Проточні редуктори забезпечують динамічне регулювання тиску за рахунок внутрішнього лабіринту, що знаходиться в корпусі і зменшує швидкість потоку шляхом його поділу і численних поворотів. Використовуються в основному для систем поливу та зрошення. Особливістю цієї моделі регуляторів тиску води виступає те, що в ній повністю відсутні рухомі елементи. Це благотворно позначається на надійності і тривалості служби приладів. Для виготовлення даних редукторів застосовуються пластичні матеріали. Відрізняються низькою ціною, однак, вимагають установки додаткового регулятора або клапана на вході. Робочий діапазон — від 0,5 до 3 атм.
Редукторы давления воды устанавливаются манометром вверх в месте подключения водопроводной системы к магистральному трубопроводу или стояку, желательно на горизонтальном участке отвода сразу за водомерным счетчиком. Кроме того, желательно предусмотреть установку фильтра грубой очистки до редуктора, если он уже не был установлен на входе водопроводной системы. Перед редуктором и непосредственно следом за ним необходимо установить запорные вентили. Регулировка и настройка рабочего давления в системе должна производиться при нулевом расходе воды.
Після редуктора необхідно передбачити пряму ділянку труби довжиною не менше п'яти робочих діаметрів. Маючи необхідні навички сантехнічних робіт, можна встановити прилад самостійно, проте для гарантії та якості їх виконання краще довірити цю роботу кваліфікованому майстру-сантехніку.